Dobble to jednak świetna gra – by budować więź z dziećmi, by uczyć spostrzegawczości, radzenia sobie z presją czasu czy nawet – z widmem porażki… (a “kilkulatek” bardzo ciężko to znosi). Wykorzystujemy je dość często z Kubą i Natanem. Z tym pierwszym gramy na zasadzie dwie karty i znajdź te same zwierzęta – uczy się spostrzegawczości i zrozumienia gry. Z tym drugim – gramy normalnie! A że ostatnio odkryliśmy, iż Dobble mają więcej niż jeden wariant jeszcze bardziej urozmaica nam rozgrywki!

A wiec popatrzmy, co można zrobić i jak wykorzystać Dobble.

Minigra 3 – Piekielna Wieża

To dosyć klasyczna wersja Dobble – każdy ma swój stosik, w środku jest wieża i kto pierwszy znajdzie pasujące zwierzę i je nazwie, dostaje kartę:

IMG_5643
Minigra 3 – klasyczne Doble

Muszę powiedzieć, że Natan ma niezłą spostrzegawczość – bez zbytecznego upraszczania jest w stanie spokojnie uzyskać tyle punktów co dorosły:

IMG_5644
Natan po lewej, Michał po prawej

Tu akurat wygrał 18-11, ale czas przyjdzie na bardziej zbliżone wyniki a może i w końcu wygraną taty… Po kolei do tego dojdziemy.

Minigra 2 – Szybkie Palce

Okazało się, że Dobble mają bardzo ciekawe, emocjonujące i ograniczone czasowo wersje gry – ze świetną nazwą, Szybkie Palce:

IMG_5645
Minigra 2 – Doble na czas!

Mamy jeden kafelek w środku, i 4 (dzieci) lub 6 (dorośli) własnych. I próbujemy się pozbyć swoich kafli jak najszybciej, dopasowując do centralnego:

IMG_5646
Czy wszyscy zauważyli “szybkie palce?” 🙂

Oj, tutaj było naprawdę emocjonująco, do tego stopnia że Natan musiał odpocząć po pierwszej rozgrywce. Wygrał obie, niewielką różnicą i zdecydowanie zapalił się do gry.

Kolejne relacje wkrótce!