Gramy z Marcinem w CCA dosyć regularnie od dwóch lat, ale przez to, że jest tak dużo rozszerzeń do tej gry, nigdy nie mieliśmy okazji skończyć scenariuszy podstawowych. Inna sprawa, że pierwotna wersja opisująca Drugą Wojnę Punicką była tak wielkim sukcesem, że do początkowych 15 scenariuszy GMT wydało 27 scenariuszy w specjalnych dodatkach i w swojej gazecie C3i. Tak więc sumując mamy przygniatająca liczbę 42 rozgrywek między Rzymianami a Kartaginą. To też pokazuje jak długotrwałe i liczne były konflikty między tymi państwami.

Dzisiaj zaprezentuję ostatnie trzy brakujące nam do pełnej liczby scenariusze z gazetki C3i – tematycznie składające się w ciekawą mini-kampanię. Wstępy historyczne jak zwykle będą 🙂

C3i-Cissa (218 BC)

Początek Drugiej Wojny Punickiej to ostateczne podbicie całej Hiszpanii przez Hannibala i potem jego słynny marsz przez Alpy do serca Italii. No ale gdy Hannibal był w Italii to co się działo w Hiszpanii? O tym jest ta mini-kampania – opowiada losy dwóch braci, Publiusa i Gnejusa Scypionów. I chociaż pokrywa tylko 4 lata (218-214 pne) to ma niespodziewany finał siedemnaście lat później… Ale o tym na końcu wpisu – zostawmy sobie tą wisienkę na torcie na koniec!

Teraz przejdźmy do faktów. Hannibal zostawił w Hiszpanii dwóch swoich braci – Hanno z armią liczącą 11’000 żołnierzy na północy i Hasdrubala z 15’000 na południu. Gdy Hannibal uderzał na Italię, Senat wysłał Gnejusa Scypiona do Hiszpanii z 24’000 legionistów. Wylądowali oni w północnej części półwyspu Iberyjskiego i ruszyli w kierunku Hanno. Ten postanowił przyjąć walkę na dogodnym gruncie (wzgórza), ale mimo zaciekłej walki przegrał (tracąc połowę armii). Rzymianie przypłacili to zwycięstwo licznymi stratami ale efekt był jednak ważniejszy – to była pierwsza wygrana bitwa podczas wojny z Hannibalem! Rok później Publius, brat Gnejusa, przybył z kolejnymi 8’000 legionistami i zabawa w Hiszpanii zaczęła się na dobre…

W naszej rozgrywce ja byłem broniącym się Hanno a Marcin atakującym Gnejusem:

IMG_2184

Zważywszy na to, że stojąc w miejscu zostałbym wystrzelany jak kaczki, w pewnym momencie gdy siły rzymskie były w miarę blisko, zrobiłem zdecydowany wypad:

IMG_2185

Okazał się on niesamowitym sukcesem i drogą do zwycięstwa! Co prawda straciłem połowę armii, ale punktowo wyszło na moje 🙂

C3i-Iliturgi (215 BC)

W 215, połączone siły braci Gnejusa i Publisa pobiły Hasdrubala pod Dertosą. Ta bitwa jest opisana w wersji podstawowej. W związku z tą porażką do Hiszpanii przybywa kolejny brat Hannibala, Mago, z 13’500 żołnierzy aby wzmocnić Hasdrubala Barcę. Dzieli on armię na trzy: swoje oddziały, Mago i swojego kuzyna Hamilcara (prawie wszyscy Kartagińczycy chyba nazywają się na “H”). Rzymianie po Dertosie są zadowoleni i wycofują się na północ Hiszpanii, podczas gdy trzy armie Kartagińskie niespodziewanie atakują miasto Illiturgi. Gnejus i Publio nie mogą zostawić tej sytuacji bez reakcji i wyprawiają się pod Illiturgi.

Rozstawienie 3 armii punickich i rzymskiej bardzo dobrze pokazuje poniższe zdjęcie:

IMG_2187

Rzymianie atakują największe zgrupowanie (zgodnie z zasadą że po jej pobici będzie łatwo rozgromić resztę). Ale zanim udaje im się to zrobić, na ich skrzydła wychodzą armie Mago i Hamilcara. Dochodzi do bardzo krwawej bitwy, straty są podobne po obu stronach ale ostatecznie oblężenie udaje się znieść i Rzymian można uznać za zwycięzców.

Żadna ze stron nie jest zadowolona z wyniku. Rzymianie nie mogą sobie pozwolić na takie bitwy na wyniszczenie (wszystkie pozostałe siły bronią Italii przez Hannibalem). Z drugiej strony Kartagina potrzebuje zdecydowanego zwycięstwa w Hiszpanii aby wysłać posiłki Hannibalowi.

Nasz rozgrywka była bardzo podobna do historycznej – do ostatniego żołnierza, ciosa za cios i skończyła się minimalnym zwycięstwem Kartagińczyków Marcina:

IMG_2189

To jeden z lepszych scenariuszy jakie widziałem w CCA i zdecydowanie bardzo wyrównany. Oby więcej takich!

C3i-Castrum Album (214 BC)

W 214 wybuchło w Hiszpanii duże powstanie przeciwko władzy Kartaginy. Hasdrubal/Hamilcar/Macro ostatecznie stłumili rebelię, ale zanim się to stało Gnejus i Publisu rozłączyli się, a ten drugi ruszył z 10’000 legionistów na południe wspomóc powstańców.

Został zauważony przez siły Punickie. Hasdrubal postanowił zadziałać szybko – wziął ze sobą tylko siły lekkie oraz konnicę i zasadził się w lesie na drodze Publiusa. Zasadzka udała się znakomicie – Kartagińczycy mogli spokojnie razić wolną kolumnę rzymską z dystansu, a gdy legiony próbowały szarżować – po prostu się wycofywali. Ostatecznie na placu boju pozostało 2’000 Rzymian, a większość tych co się uratowało i tak było rannych.

Kampanie 5 armii w Hiszpanii (Hasdrubal, Hamilcar, Mago, Gnejus, Publius) miały trwać kolejne 3 lata, do czasu Castullo i Illorca, kiedy obydwaj Scypionowie zostali pokonani i zabici.

Tak wyglądała zasadzka Hasdrubala:

IMG_2190

A tak jej efekt w naszej grze:

IMG_2192

Udało mi się wyprowadzić trochę armii, trochę pobić i wygrać na punkty – ale gdybyśmy grali do 8, 9 bannerów nie byłoby żadnych szans.

A co się stało kilkanaście lat po tych wydarzeniach? W bitwie pod Zamą najbardziej znany rzymski generał 3 wieku pne Scypion Afrykański pobił niepokonanego Hannibala i w ten sposób pomścił swojego ojca – Publiusa, który zginął z rąk braci Hannibala 10 lat wcześniej…