Kolejna rozgrywka przed-urlopowa. Tym razem z Konradem zagraliśmy drugą cześć specjalnego scenariusza w “Combat Commander Europe”. Pierwszy epizod opisałem tutaj: Dwa razy “pod górkę” To bardzo specyficzny scenariusz, gdzie kilkunastu Amerykanów broni się przez cały dzień przed rozpoczynającą się właśnie olbrzymią ofensywą niemiecką w Ardenach w 1944. Piechota niemiecka ma oczyścić przedpole dla czołgów, ale bohaterscy Jankesi bronią się na tyle długo, że ich koledzy z tyłu są w stanie zmontować chociaż prowizoryczną obronę.

Cała historia jest opowiedziana w dwóch specjalnych scenariuszach. Pierwszy to atak przedpołudniowy (Dwa razy “pod górkę”) a drugi to nasza poniższa rozgrywka.

Ustawienie początkowe jest nieco inne – wszystkie jednostki Konrada z początkowego scenariusza są rozrzucone po planszy i czekają na zaraz wchodzące posiłki – okazało się, że więcej nie znaczy łatwiej ale o tym za chwilę:

CCE1
Początek rozgrywki

Poniżej sam przebieg, jak zawsze podzielony na konkretne akcje:

CCE2
Przebieg rozgrywki

(1) Początek to podciąganie posiłków przez Konrada i ratowanie co się da z jednostek rozrzuconych po planszy.

(2) Ja staram się eliminować te rozrzucone jednostki i czekam na główny atak.

(3) Zaczyna się potężne natarcie Konrada na mojej prawej flance. Prawie całe posiłki, świetnie wyszkolone i dobrze dowodzone, idą tamtędy.

(4) Jestem zmuszony do przesunięcia swoich sił – zagrożenie robi się bardzo poważne, zwłaszcza w momencie gdy Konrad masowo używa granatów dymnych, znacząco ograniczających moją siłę rażenia.

(5) Zaczyna się robić jeszcze bardziej gorąco (w punktach jest niedaleko remisu) – natarcie niemiecki pojawia się na drugim skrzydle, a na pierwotnym – przebija się prawie do końca planszy.

(6) Ratuje mnie lekka bryza, która rozwiewa dym. Wystawione na ostrzał, niechronione jednostki niemieckie padają masowo. Ale gra nie kończy się automatycznym zwycięstwem alianckim – kończy się gdy mija 12 tura i podliczamy punkty:

CCE3
Tor wyników i strat

To była długa gra – zajęła nam 4 godziny (najdłuższa rozgrywka w CCE). Straty niemieckie (powyżej) były równe historycznym – jeden Amerykanin ranny i kilkuset Niemców, którzy już nie mieli wrócić do domu. Ogólnie, gra ciekawa chociaż widzieliśmy bardziej interesujące scenariusze CCE (zwłaszcza te ze wzgórzami, jak: Zepsuł nam się czołg…)