Już po urlopie spotkaliśmy się z Marcinem aby kontynuować kampanię opisującą największą wojnę domową starożytności – starcie między Juliuszem Cezarem a Pompejuszem Wielkim, która zakończyła się porażką tego drugiego i… śmiercią tego pierwszego w dniu Idów Marcowych z ręki Brutusa i innych spiskowców… Początek kampanii opisałem tutaj: Cezar kontra Pompejusz Wielki – początek starcia gigantów
Przypomnijmy, w scenariuszach 1-3 Cezar rozgromił armię Pompejusza w Hiszpanii, a jego porucznik Curio bardzo dobrze radził sobie w Afryce:
Dzisiaj kolej na scenariusze 4-6.
4. “Bagradas River”
Curio jak już pisałem radził sobie bardzo dobrze w Afryce – rozgromił posiłki Numidyjczyków a potem ich główną armię, był na najlepszej drodze do opanowania kluczowej prowincji rzymskiej (Afryka Północna była prawdziwym spichlerzem Rzymu). Zgubiła go pewność siebie, brak rozpoznania, założenie, że wróg jest pobity. A co dodaje smaczku – przegrał dokładnie w tym samym miejscu gdzie 200 lat wcześniej (253 r. pne w czasie I Wojny Punickiej) inna armia Rzymska, pod wodzą Regulusa, została całkowicie unicestwiona. Ta bitwa to miało być dobicie Kartaginy, a zakończyło się jedną z większych katastrof – przyczyna której była podobna do opisywanego scenariusza – brak kawalerii po stronie Rzymu plus pycha i pewność siebie dowódcy:
Cóż, w naszej grze nie mogło być inaczej. Cienka linia rzymska bez praktycznie żadnej konnicy musiała ulec liczniejszej chociaż słabiej wyszkolonej armii numidyjskiej walczącej po stronie Pompejusza – co bardzo wydłużyło wojnę domową:
5. “Brindis Raid”
W momencie gry Cezar przekroczył Rubikon i pomaszerował na Rzym, senat i Pompejusz uciekli do Rzymu. Cezar zanim ruszył za nimi, najpierw ujarzmił Hiszpanię i wysłał Curio do Afryki Pn (wiemy jak się to skończyło). W tym czasie Pompejusz szkolił legiony w Macedonii a chcąc zyskać na czasie – wysłał małe siły do Brindisi (szybki rajd aby zniszczyć jak najwięcej statków), gdzie Marek Antoniusz budował flotę dla Cezar by gdy ten wróci z półwyspu Iberyjskiego, przeprawić się do Grecji. Niestety, rajd nie okazał się aż takim sukcesem jak zakładano i niedługo potem Cezar był w Grecji:
Ten bardzo ciekawy scenariusz opowiada o tym rajdzie. Punkty zdobywa się nie tylko za pokonane jednostki, ale także za spalone statki. Siły Cezara są rozproszone, Pompejusza — gotowe do szybkiego ataku. Ale przez długi czas oscylowaliśmy wokół remisu, dopóki mój lider w jednej turze nie zdecydował się na pełnoskalowy atak już wewnątrz murów Brindisi i zdobywając 3 punkty, zakończył scenariusz:
6. “Dyrrhachium”
Cezar jest w Grecji. Rajd w Brindisi tylko minimalnie go opóźnił. Manewruje naokoło większej, ale dużo słabiej wyszkolonej armii Pompejusza – budując umocnienia (kłania się Alesia i walka z Galami) w taki sposób, aby odciąć wroga od źródła słodkiej wody. Pompejusz staje się zdesperowany i postanawia wyrwać się z niekomfortowej sytuacji – atakuje w miejscu gdzie umocnienia są jeszcze niedokończone. Manewr się udaje, armia senatorska jest uratowana a Pompejusz zaczyna wierzyć, że jego legiony są tak dobre jak Cezara (i ta pewność siebie – jak typowa dla Rzymian – doprowadzi go do zguby w kolejnej bitwie):
Cóż, powiem tak – Cezar z jednostką ciężkiej piechoty rzymskiej to prawdziwy “walec” – może ruszyć się dwa pola i atakować dodatkową kością (w sumie sześcioma!). Udało mi się trochę pomanewrować, nadludzkim wysiłkiem jedną jednostka kawalerii zdobyć w turę dwa punkty ale i tak przegrałem z kretesem:
I tyle na dzisiaj – w kolejnym scenariuszu zagramy decydujące starcie obu pretendentów. Zapraszam już niedługo na relację!
Bardzo ciekawa relacja, ale i realia historyczne niezwykle interesujące. 🙂
Mam pytanie. Napisałeś “Afryka Północna była prawdziwym spichlerzem Rzymu”. Czy to oznacza, że wtedy był zupełnie inny klimat? Bo teraz jak sobie przypominam Tunezję, to tam za specjalnie potencjału do bycia spichlerzem nie ma. 😉
LikeLike
Rzym miał 3 spichlerze: Sycylię, Afrykę Pn i Egipt. Za czasów Juliusza Cezara tylko te dwa pierwsze funkcjonowały (Egipt niedługo został podporządkowany). Dolina Bagradas – tak naprawdę kultywowana i rozwijana przez Kartaginę – była naprawdę żyzna i olbrzymie kontyngenty zboża szły stamtąd do Rzymu (miasta milionowego w tamtych czasach!)
LikeLike
Tyle znalazłem tylko o dolinie tej rzeki:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_w_dolinie_rzeki_Bagradas
Graliście może tę bitwę w CCA? 🙂
LikeLike