Dzisiaj opowiem o nowej planszówce – dzięki uprzejmości Oli mam okazję zapoznać się z grą Mocarstwa. Planszówka ta powstała jako projekt dwóch fascynatów gier – Piotra i Wiktora – a wydana została dzięki udanej akcji crowdfundingowej na portalu CROWDMADE.

Jak pisza sami autorzy:

MOCARSTWA to gra strategiczno-losowa z rozbudowaną ekonomią, której akcja rozgrywa się w XVIII wieku w Europie. Wprowadza nas w realia polityczno-gospodarcze tamtego okresu, pozwalając wcielić się we władcę jednego z dziewięciu mocarstw: Polski, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Węgier, Imperium Osmańskiego lub Rosji. Jako władca absolutny, gracz może dowodzić armią, rozwijać swoje mocarstwo gospodarczo oraz prowadzić negocjacje polityczne z pozostałymi graczami. Celem jest zdobycie kontroli nad większością Europy.

IMG_2960

Komponenty

IMG_2961

Komponenty jak żetony surowców, pieniądze, znaczniki są bardzo ładnie i kolorowo wykonane. Szczególne wrażenie robią wykonane z drewna okręty i forty.

Rondel

IMG_2962

Mocarstwa to gra z typu “rondel games”, tj. planszówek z kołem akcji, gdzie gracze co turę wybierają jaką aktywność chcą wykonać – ale przeskoczenie o więcej niż trzy akcje do przodu powoduje konsekwencje finansowe. Tutaj mamy dodatkowo zróżnicowanie akcji – dana czynności może być mocniejsza lub słabsza, w zależności od rzutu kostką. Aby jednak zminimalizować losowość, mamy limitowaną ilość kart, aby modyfikować rzut.

Mapa

IMG_2963

Mapa jest bardzo dobrej jakości, gruba, twarda, matowa. Przyjemnie się na niej gra, elementy krajobrazu jak i granice są jasno i wyraźnie zaznaczone.

Jednostki

IMG_2966

To mój ulubiony element tej gry – popatrzcie na te piękne jednostki piechoty, artylerii i kawalerii. Są świetnie wydane i bardzo klimatyczne. A w dodatku wprowadzają trochę większą różnorodność na polu bitwy, bo oczywiście mają specjalne zdolności.

Więcej o grze tutaj: http://mocarstwa.pl/

Teraz przed nami prawdziwe przetestowanie gry! A potem oczywiście relacja!