Kilka tygodni temu nadarzyła się okazja zagrać z Piotrkiem w squasha o dosyć wczesnej porze – na tyle wczesnej, że potem była możliwość jeszcze rozegrać szybką partyjkę w CCN!

Powoli kończymy scenariusze z drugiego rozszerzenia (walki Napoleona z Rosjanami w różnych latach). Używamy specjalnego dodatku z kartami taktycznymi, co zwiększa jeszcze bardziej głębie gry.

Tego wieczoru rozegraliśmy ostatnią bitwę czwartej Koalicji – bitwę pod Frydlandem:

5-11

Była ona o tyle ważna, że zakończyła całą wojnę i spowodowała stworzenie Księstwa Warszawskiego. Miała tez długofalowe konsekwencje – umocniła (błędne) przekonanie w Napoleonie, że może Cara uważać za sojusznika w starciu z Anglią. Błąd, który kosztował bardzo i doprowadził do wielkiej wojny w 1812.

No, ale na razie jesteśmy w okolicach Królewca i jest rok 1807. Rosjanie ustawiają się fatalnie – ich szeregi dzieli niesymetrycznie rzeka. Widząc to napoleon atakuje – bardzo późno, bo około 15:00. Zaskakuje to Rosjan i zmusza do walki.

Ja w swojej taktyce na ten scenariusz postanowiłem szybko pociągnąć piechotę w centrum – która to zadał decydujące straty Rosjanom Piotrka. Kontra na moim lewy skrzydle zakończyła się wymiana strat i nie mogła już odwrócić losów gry:

5-21

Po raz kolejny okazało się, że Rosjanami gra się trudno a ich zwycięstwa nie są częste.