Rebelia Spartakusa – mimo, że bardzo dynamiczna i przekraczająca skala poprzednie powstania, była jednak skazana na porażkę. Tydzień temu, używając modułu Vassal, dokończyliśmy tą kampanię z Marcinem (pierwsza cześć z szerokim opisem historycznym tutaj: http://mk20336.pinger.pl/m/27681624)

1) “Bruttium (71 BC)”
Spartakus jest na “czubku buta” Italii, odcięty od północy 30 km (!!!) murem i fosą zbudowanymi przez Krassusa. Niestety, jego umowa z Cylicyjskimi piratami aby przewieźli go i jego wojska na Sycylię nie kończy się dobrze – piraci biorą kasę a potem jakby nigdy nic odpływają…

Po dwóch nieudanych próbach przebicia się, okazja nadarza się jednej śnieżnej nocy:

W naszym scenariuszu nie było aż tak dramatycznie (historycznie tylko 1/3buntowników przedarła się i przeżyła) ale Marcin zdołał szybko objechać mnie lekką kawalerią i wyprowadzić 3 jednostki. Miał tez sporo szczęścia w bitwie pod murem i ostatecznie zdecydowanie wygrał:

Czyli tak jak w historii, rebelia trwa…

2) “Camalatrum (71 BC)”
Ciekawa historia – Galowie odłączyli się od Spartakusa i pod wodzą Cannicusa i Castusa szukali osobnej drogi ucieczki. Krassus ich wszystkich ścigał – ale jego wyścig w pierwszym rzędzie dotyczył wyprzedzenia Pompejusza Wielkiego, którego legiony po oczyszczeniu Hiszpanii lądowały właśnie w Italii. Kto zdobędzie chwałę za pokonanie ostateczne Spartakusa – to było pytanie!

Krassus w pewnym momencie dogonił galijską część wojsk Spartakusa i wysłał część jedostek do okrążenia buntowników (czerwony kwadrat poniżej):

Na szczęście, Spartakus przezornie wrócił się i wspomógł Galów – do tego stopnia, że Krassus prawie nie zginął w tej bitwie.

U nas historycznie rzymskie siły flankujące zostały rozbite w piach (straciłem 5 punktów za cztery jednostki i lidera) ale śmiały marsz Krassusa i “Clash of Shields” w odpowiednim momencie przeważyły ostatecznie szalę wygranej na moja stronę w tym niesamowicie emocjonującym scenariuszu:

5g1_4Scenariusz w którym ginie Spartakus był przez nas już zagrany w zeszłym roku w ramach przygotowań do Open Tournament 2016 więc tej ostatniej bitwy już nie graliśmy.